Charakterystyka i zastosowanie szkieł antyrefleksyjnych
Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że istnieje wiele rodzajów szkła, a każdy z nich ma inne właściwości. Jedną z najczęściej stosowanych i najbardziej cenionych odmian szkła jest szkło antyrefleksyjne. Jakie są cechy charakterystyczne tego typu przeszklenia? Poniżej dokładnie rozwinęliśmy ten temat.
Czym jest szkło antyrefleksyjne i jakie ma właściwości?
Szkło antyrefleksyjne to odmiana szkła, która nie odbija światła od swojej powierzchni. Sprawia to, że niezależnie pod jakim kątem patrzy się na takowe przeszklenie, na jego powierzchni nigdy nie będą pojawiać się migoczące refleksy światła ani odbicia twarzy. Oczywiście, światło które nie jest odbijane, zostaje przepuszczone na drugą stronę przeszklenia, dzięki czemu szyby i okna z powłoką antyrefleksyjną zapewniają znacznie lepsze oświetlenie wnętrza. Jakby tego było mało, to wysokiej jakości szkło antyrefleksyjne nie przepuszcza szkodliwych promieni ultrafioletowych, jest w dużym stopniu odporne na zarysowania, a oglądane zza niego obiekty zawsze mają żywe i wyraziste kolory. Niestety, ceną tych wszystkich zalet jest fakt, że antyrefleksy delikatnie rozmywają obraz po drugiej stronie przeszklenia. Efekt ten jest bardzo subtelny, ale utrudnia na przykład odczytywanie małych liter zza przeszklenia.
Gdzie znajdują zastosowanie szkła antyrefleksyjne?
Szkła z powłoką antyrefleksyjną nie są o wiele droższe od standardowego oszklenia, a mimo to mają one całą gamę zalet. Sprawia to, że bardzo chętnie sięga się po nie w praktycznie każdej gałęzi przemysłu. Antyrefleksyjne szkło jest, między innymi, wykorzystywane do produkcji:
-
szyb i okien,
-
gablot,
-
ram na obrazy,
-
szklanych mebli,
-
okularów,
-
ekranów i szkieł ochronnych.
Często stosuje się je również do budowy szklarni, jak i w wielu innych celach.